IPL (Intense Pulse Light), czyli impulsowe źródło światła to nowość zaliczana do rodziny laserów choć właściwie nie jest laserem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Światło lasera jest skoncentrowaną spójną wiązką światła monochromatycznego (o jednej określonej długości fali).

Działanie IPL polega na produkcji szerokiego spektrum niespójnych fal świetlnych, które w związku z ich różną długością mogą być absorbowane przez określone chromofory zawarte w tkankach (melanina, hemoglobina). Tkanki zawierające poszczególne chromofory zostają uszkodzone w efekcie zjawiska fototermolizy selektywnej czyli bez uszkadzania sąsiednich tkanek.

Potrzebną do danej terapii długość fal świetlnych uzyskuje się dzięki użyciu specjalnych wymiennych filtrów wmontowanych w lampę emitującą światło, odcinających długości fal poniżej wartości filtra. Technika ta umożliwia wszechstronne zastosowanie IPL do:

  • zamykania naczynek
  • likwidacji przebarwień
  • usuwania owłosienia
  • fotoodmładzania skóry

Fotoodmładzanie skóry łączy w sobie usuwanie zmian naczyniowych i zaburzeń pigmentacji oraz pobudzanie regeneracji i odbudowy kolagenu co daje efekt wygładzenia skóry twarzy i likwidacji drobnych zmarszczek, zwężenie rozszerzonych porów-poprawa faktury skóry.

Działanie IPL zgodne jest z powszechnym trendem w świecie medycyny estetycznej by osiągać jak najlepsze efekty przy jak najmniejszej inwazyjności zabiegów.

Przeciwwskazania do zabiegów systemem IPL:

  • Ciąża
  • Świeża opalenizna lub samoopalacz
  • Używanie kremów z retinolem (przestać używać na miesiąc przed zabiegiem)
  • Leki światłouczulające (retinoidy, zioła dziurawiec, nagietek)
  • Choroba nowotworowa
  • Bielactwo, łuszczyca
  • Peeling (nie używać do tygodnia przed zabiegiem)
  • Depilacja woskiem lub pensetą do miesiąca przed zabiegiem (głównie przed zabiegami depilacji)
  • Stosowanie antykoagulantów

Jak przygotować się do zabiegów wykonywanych za pomocą IPL?

Nie stosować retinoidów na około miesiąc przed planowanym zabiegiem, nie stosować środków drażniących skórę, depilacji woskiem, peelingów chemicznych. W dniu zabiegu wypić 2-3 litry wody, zarówno przed i po zabiegu.

Jakich reakcji się spodziewać i co robić po zabiegu?

Wygląd skóry po zabiegu uzależniony jest od rodzaju leczonych zmian. W przypadku zabiegu fotoodmładzania można oczekiwać niewielkiego zaczerwienia skóry, które zwykle ustępuje w pierwszej dobie po zabiegu. W przypadku usuwania zmian pigmentowych bezpośrednio po zabiegu dochodzi do ich ściemnienia, które stopniowo w ciągu 2 tygodni ustępuje.

Przy usuwaniu zmian naczyniowych dochodzi do największych zmian pozabiegowych. Może to być silny rumień zasinienie i obrzęk od mniejszego do uogólnionego. Zmiany utrzymują się od kilku dni do dwóch tygodni.

Przy dużej ilości zmian na twarzy może być konieczne krótkotrwałe ograniczenie zwykłych aktywności życiowych. Po pozostałych zabiegach możliwe jest podjęcie normalnych zajęć nawet bezpośrednio po leczeniu. Po zakończeniu zabiegu twarz zostanie schłodzona okładem z lodu, a następnie, jeżeli istnieje potrzeba, nałożony zostanie krem przeciwzapalny. W domu pacjent powinien nawilżać skórę wodą termalną oraz stosować protekcję promieniowania UV.

FOTOFACIAL

fotoaktywne odmładzanie IPL to hit ostatnich kilku lat w Stanach Zjednoczonych wykonywany zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Na zabieg składają się dwie części. Pierwsza polega na rozjaśnieniu skóry poprzez likwidację przebarwień i zamknięcie naczynek krwionośnych. Druga część zabiegu poprzez stymulację nowego kolagenu poprawia fakturę skóry, co przejawia się jej wygładzeniem, ujędrnieniem i uelastycznieniem oraz likwidacją drobnych zmarszczek i zwężeniem porów. Parametry zabiegu dobierane są komputerowo w zależności od rodzaju zmian na skórze.

Usuwanie zmian naczyniowych

(naczyniaki, poszerzone naczynka, pajączki naczyniowe, trądzik różowaty)

Jedyny zabieg wykonywany za pomocą IPL po którym mogą wystąpić dużego stopnia zaczerwienienie lub zasinienie skóry. Nasilenie uzależnione jest od ilości, wielkości i głębokości zmian naczyniowych. Dużego stopnia zaczerwienie, obrzęk i/lub zasinienie zwykle ustępuje po kilku dniach. Dopuszczalna jest różna zmienność indywidualna w długości utrzymywania się zmian po zabiegu. Konieczne jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie, ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-5 zabiegów. Niezbędna protekcja UVAB do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu.

Usuwanie zmian pigmentowych

(przebarwienia, plamy posłoneczne, plamy wątrobowe, ostuda, piegi, tatuaże)

Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do ściemnienia przebarwienia, w ciągu 10 dni - 2 tygodni dochodzi do złuszczania i stopniowego zmniejszenia przebarwienia. Konieczne jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie, ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-5 zabiegów. Niezbędna protekcja UV do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu

Usuwanie nadmiernego i zbędnego owłosienia ipl_2m

Przed zabiegiem nie należy wykonywać depilacji chemicznej i woskiem. Skórę owłosioną poddawaną depilacji należy przed zabiegiem depilacji IPL ogolić. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie ustępujące po kilku godzinach lub następnego dnia. Konieczne jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie, ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 3-5 zabiegów. Niezbędna protekcja UV do minimum 4 tygodni od ostatniego zabiegu.